Dolum Makineleri

Manuel ve otomatik dolum makinesi

Manuel ve Otomatik Dolum Makinesi farklı yoğunluktaki akışkanların şişelere doldurulması amacıyla kullanılan makinelerdir. Belirli bir sistem dahilinde çalışan bu tür makinelerde şişeye dolum işlemi manuel olarak yapılabilir. Bunun yanı sıra konveyör üzerinden otomatik dolum yapılmasına imkân tanıyan makineler de bulunur.

Farklı modellere ev sahipliği yapan Manuel ve Otomatik Dolum Makinesi; sıvı, taneli ya da viskoz parçacıklı akışkanların şişelere doldurulmasını sağlar. Boya dolum makinesi, oje dolum makinesi, parfüm dolum makinesi olmak üzere farklı alanlarda kullanılan pek çok dolum makinesi mevcuttur. Dolum makineleri sayesinde dolum işlemleri hızlı, kolay ve pratik bir şekilde tamamlanır.

Dolum makinesi nedir, ne işe yarar?

Dolum makinesi nedir, ne işe yarar sorusu kapsamında bu tür makinelerin dolum işlemlerinde kullanıldıklarını söylemek olanaklıdır. Manuel ve otomatik dolum makineleri herhangi bir akışkanın belirli bir çalışma prensibi dahilinde şişelere dolumunu gerçekleştirir. Dolum makineleri avantajları oldukça fazladır. Bunları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Dolum işlemleri hızlı, kolay ve pratik bir şekilde tamamlanır.
  • Belirlenen gramajlarda dolum yapılır.
  • Hijyenik koşullar altında dolum işleminin yapılmasını sağlar.
  • Farklı sektörlerde tercih edilebilir.

Kimya, kozmetik, gıda ve ilaç sanayisi başta olmak üzere birçok sektörde tercih edilen dolum makineleri, yenilikçi bir kullanım sunar.

Dolum makinesi türleri nelerdir?

Teknolojik bir alt yapıya sahip ve dolum işlemlerinin kısa sürede tamamlanmasını sağlayan dolum makinesi, temel olarak iki çeşide sahiptir. Bunlar manuel dolum makinesi ve otomatik dolum makinesidir. Her ikisinde de dolum işlemlerinin efektif bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflense de çalışma prensipleri arasında farklılıklar bulunur.

Manuel dolum makinesi

Manuel dolum makinesinde dolum işlemi manuel bir şekilde yapılır. Makinanın altına ambalaj yerleştirilir. Belirlenen gramajlarda dolum işlemi yapılır, ambalaj dolum ünitesinden alınır.

Otomatik dolum makinesi

Otomatik dolum makinesinde dolum işlemlerine manuel müdahale gerekli değildir. Konveyör üzerine yerleştirilen ambalaj, dolum yapılacak ünitenin altına gelir. Dolum işlemleri yapıldıktan sonra ambalaj konveyör üzerinde hareket eder. Ardından ambalaj, çıkış ünitesine gider.

Manuel ve otomatik dolum makinesinde kalite ve yüksek performans her zaman önceliklidir. Doğru ürün, dolum işlemlerinin zahmetsiz bir şekilde yapılmasını sağlar.